Topaz mistyczny – technologia produkcji

Więcej szczegółów o mystic topazie

Wspaniały wygląd oraz nietypowy, jak na topaz, kolor to najistotniejsze zalety topazu mistycznego, od dawna cieszącego się ogromnym uznaniem miłośników ozdób. Mimo że na pierwszy rzut oka może się wydać, że to inny kamień, topaz mistyczny okazuje się naprawdę zwykłym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są efektem specjalnej technologii wyrobu – prawdziwy topaz jest podczas niej wystawiany na wpływ dużej temperatury oraz powlekany cienką warstwą metalu szlachetnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Topaz mistyczny – co wpływa na jego barwę?

Kolory, które przybiera topaz mistyczny zależą zwłaszcza od metalu, z którym jest połączony. Szczególnie często spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, robiony w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia zaś, iż kamień ma purpurowy odcień, niebieski z kolei jest efektem podgrzania kamienia bez jakichkolwiek domieszek. Szczególnie dobre efekty przynosi wykorzystywanie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej czy Azji.

Biżuteria z topazem mistycznym

Jak w poprzednim fragmencie napisaliśmy, wspaniałe cechy topazu mistycznego są wysoko cenione przez jubilerów. Często stosują go więc do wyrobu naszyjników, kolczyków czy broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie jedynie do wieczorowych strojów – świetnie prezentuje się również na co dzień. Nie bez znaczenia okazuje się też mnogość kolorów, dzięki której prościej możemy wybrać biżuterię do swojego stroju.