Co to jest system SWIFT?

Potrzebujesz szczegółowych wiadomości o systemie SWIFT? Wejdź na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/

Pomimo, że w zasadzie regularnie korzystamy z usług bankowych, masa Polaków pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania sankcji wobec Rosji jako reakcja świata na konflikt na Ukrainie. Ale system SWIFT istnieje już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z fundamentów wydajnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

System SWIFT – upraszcza przelewy międzynarodowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne zdecydowanie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to popularny, ale nie jedyny działający w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: SEPA, Elixir czy SORBNET.Na świecie wykorzystywane są też rozmaite systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na obszarze jednego państwa.

Co jest w związku z tym główną zaletą systemu bankowego SWIFT? Działa on praktycznie we wszystkich krajach świata i stosują go nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 11 tys., ale również domy maklerskie, giełdy i mnóstwo pozostałych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest też przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT popularnych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC kilku największych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]