Jak pracować wygodnie na home office?

Do tej pory praca zdalna była dodatkiem do pracy biurowej. Często była jakąś formą benefitu dla pracownika. W czasie trwającej od wielu miesięcy pandemii dla poniektórych home office stał się już koniecznością. Ale nie każdy umie poradzić sobie z tym systemem pracy. Kluczem jest dobra organizacja. Jak wobec tego skutecznie wykonywać pracę z domu?

W związku z bieżącym stanem epidemiologicznym, sporo przedsiębiorstw zdecydowało się przenieść na tryb pracy zdalnej. Dla części osób, które nie miały przedtem styczności z takim systemem pracy, efektywna organizacja czasu może wydawać się nie lada wyzwaniem, ponieważ wymaga od nich zastosowania paru nowych reguł.

Jak wykorzystać atuty i złagodzić niewygodę związane z pracą z domu?

Przede wszystkim powinno się wyznaczyć sobie wygodne miejsce do pracy. Idealnym rozwiązaniem jest pokój przeznaczony tylko do niej. Jednakże nie w każdym domu jest to realne. Czasem posiadamy tylko kilka metrów kwadratowych miejsca na ustawienie biurka albo stolik i to również się sprawdzi. Istotne jest jednak to, by strefa pracy była odseparowana od strefy osobistej. Naturalnie należy także zadbać o oświetlenie, żeby było jak najbardziej naturalne.

Jak niewielkim kosztem urządzić miejsce do pracy? Jeżeli nie masz na wyposażeniu mieszkania wygodnego krzesła czy biurka to warto zdecydować się na jego zakup z drugiej ręki bądź sprawdzić lokalne ogłoszenia o sprzedaży w sieci.

Odpowiednie rozplanowanie trybu pracy

Podczas pracy w domu kluczowa jest dyscyplina oraz sumienność w wykonywaniu zadań. Starajmy działać tak samo, jak w czasie pracy w biurze. Gdy nasze godziny pracy są elastyczne, to radzimy wybrać te, w których pracujemy najwydajniej. Trzeba pamiętać, żeby w godzinach pracy nie planować domowych obowiązków. Efektywnym sposobem na skupienie się na pracy jest korzystanie z techniki Pomodoro, która polega 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową przerwą między kolejnymi czynnościami czy zablokowanie notyfikacji z mediów społecznościowych.

Praca zdalna dress code

Cały dzień spędzony w szlafroku pomimo, że zdaje się być fajnym pomysłem, może negatywnie wpływać na naszą produktywność. Codzienne ciuchy mogą może być na tyle komfortowy, że będzie powodować stan odprężenia. Żeby do tego nie dopuścić warto zadbać o swój ubiór, zwłaszcza jeżeli w trakcie pracy odbywają się spotkania przez internet. Będziesz się czuć wtedy pewniej.

Zachowanie relacji pomiędzy współpracownikami

W przypadku trybu pracy na zdalną znikają rytuały biurowe np. poranne rozmowa przy kawie, wspólny dojazd czy wyjście na lunch. Do podtrzymania dobrych stosunków ze współpracownikami warto zastosować darmowych komunikatorów np. Messenger. W razie konieczności porozmawiania równocześnie z większą grupą pracowników, wygodniejsze będzie spotkanie online przez Zoom, Google Meet albo Skype. Jeśli odczuwamy potrzebę rozmowy, nie obawiajmy poruszyć z kolegami z biura także tematów osobistych. W pracy z domu wyjątkowo ważne jest utrzymanie stosownego komfortu psychicznego, szczególnie kiedy sporadycznie widujemy się ze znajomymi.