Silniki na prąd stały zrewolucjonizowały nasze życie

Więcej informacji o silniku DC.

Masa rzeczy, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, olbrzymie lub niewielkie, te urządzenia zmieniły nasz sposób życia oraz pracy, lecz przeciętny człowiek przeważnie nie ma świadomości tego, jak pracują te silniki, ani z jakich podzespołów złożone są.

Silniki na prąd stały – co warto wiedzieć?

Rolą silników elektrycznych DC jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od nieomal dwóch wieków i są wspólnym zasługą wielu osób. Do ich budowy, późniejszych modyfikacji i ostatecznie ich wprowadzenia do ogólnego użycia w wszelkiego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki uznanych innowatorów połowy XIX w., takich jak m.in. Michael Faraday, Moritz Jacobi oraz Thomas Davenport. Silniki elektryczne na prąd stały składają się ze komutatora, rotora, statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne oraz szczotek. Dzisiaj powszechnie stosowane są też silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii podzespołu, są uznawane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za bezgłośne działanie, jak równieżswoją niezawodność.

Silniki elektryczne DC nie tylko do specjalistycznego wykorzystania

Teza, że silniki elektryczne na prąd stały są stosowane w zasadzie wszędzie to nie egzageracja. Jeśli posiadasz odtwarzacz CD bądź w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektrycznena prąd stały są podzespołem sterowanych na odległość pociągów czy samochodzików, czyli gadżetów, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które niewątpliwie damy także naszym potomkom. Takie silniki wprawiają w ruch duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w licznych gałęziach przemysłu, np. budowlanej, produkcyjnej i wydobywczej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby modne segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Silników na prąd stały używają także entuzjaści elektroniki do realizacji własnych zautomatyzowanych modeli z zakresu robotyki oraz mechaniki.

Choć silniki elektryczne prądu stałego o niedużej mocy bez trudu da się kupić w sklepach dla hobbystów czy z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego silniki od cenionych marek.

Kontakt z firmą:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]