Z czego składają się motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje?

Potrzebujesz motoreduktora walcowego? Sprawdź https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne układy napędowe skonstruowane z przekładni mechanicznej oraz silnika elektrycznego. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktor – redukuje prędkość obrotową silnika

Motoreduktory umożliwiają wydajne korzystanie z silników elektrycznych w roli napędu w licznych użyciach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna skuteczność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, stąd zawsze zauważalna jest pewna różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne podzespoły jak sprzęgła bądź hamulce. Największym atutem motoreduktorów jest to, że są to gotowe układy, które można bez trudu znaleźć w katalogu producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb budowanej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a czasem miesięcy, na drobiazgowe pomiary oraz testy pojedynczych zestawów części. W zależności od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do dużych, umiarkowanych lub lekkich obciążeń, a także do długotrwałego lub krótkotrwałego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano przekładnie wielostopniowe, można osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Typy i wykorzystanie motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane z użyciem kilku rodzajów silników (BLDC, DC, AC czy bocznikowych), rozróżnia się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym takie oto motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową).

Brak raczej takiego sektor gospodarki, w którym nie można by zastosować motoreduktora jako układu napędowego. Czy to produkcja żywności, logistyka czy przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch rozmaite automaty, takie jak linie produkcyjne, schody ruchome, wirniki albo wyciągi górskie. Ogromne spektrum ich mocy, rozmiarów oraz rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, iż liczbę realnych kombinacji, które dzisiaj oferują cenieni światowi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach czy tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.

Kontakt z firmą:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]