Pierwsza lekcja jazdy konnej

Jazda konna cieszy się zainteresowaniem osób w różnym wieku – zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro jest to sport, który wpływa pozytywnie zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Jak wygląda pierwsza lekcja jazdy konnej?

Co warto wiedzieć przed pierwszą lekcją?

Na pierwszą lekcję jazdy konnej umów się z wyprzedzeniem, ponieważ jest bardzo mało prawdopodobne, że stadnina będzie mogła przyjąć cię na naukę “z marszu”.

Zresztą warto stadninę odwiedzić wcześniej i upewnić się, że panują tam dobre warunki – konie są zadbane i traktowane z szacunkiem, a stajnia posprzątana. Możesz też sprawdzić opinie o szkole w internecie.

Na lekcję możesz wziąć smakołyki dla konia, np. marchewkę. Pamiętaj jednak, że nie powinno się karmić zwierząt bez pozwolenia. Nie należy też bez pozwolenia podchodzić do koni i je głaskać czy samodzielnie otwierać boksy. O tym, jak postępować z końmi, dowiesz się podczas pierwszej lekcji.

Jak ubrać się na pierwszą lekcję jazdy konnej?

Nie ma potrzeby, aby na pierwszą lekcję jazdy przychodzić w profesjonalnym stroju jeździeckim – istnieje przecież ryzyko, że jazda konna ci się nie spodoba. Ubierz się tak, aby było ci wygodnie.

Włóż sportową koszulkę lub bluzę i kurtkę w przypadku chłodnej pogody – ważne, aby ubranie nie krępowało ruchów. Zamiast bryczesów na początek wystarczą ci legginsy lub spodnie dresowe (najlepiej z wąskimi nogawkami, które nie będą plątać się w strzemiona). Spodnie powinny być długie, bez szwów po wewnętrznej stronie – dzięki temu unikniesz otarć. Jeśli chodzi o obuwie, wybierz buty za kostkę na płaskiej i sztywnej podeszwie.

Już podczas pierwszej lekcji będziesz potrzebować kasku, ale nie musisz go kupować – prawdopodobnie będzie możliwość wypożyczenia go w stadninie (warto o to dopytać jeszcze przed pierwszą jazdą). Możesz też przyjść ze swoim kaskiem rowerowym.

Jak wygląda pierwsza jazda konna?

Pierwsza lekcja jazdy konnej rozpoczyna się od spaceru po stajni, gdzie instruktor opowiada, jak należy postępować z końmi. To bardzo ważne informacje, ponieważ konie są dość płochliwe, a przestraszone, odruchowo kopią.

Potem przychodzi czas na naukę pielęgnacji konia i zakładania siodła. Nauczysz się, jak szczotkować końską sierść, usuwać siano z grzywy i ogona oraz jak czyścić kopyta, a wreszcie – jak siodłać konia.

Kolejny etap to nauka wsiadania na konia. Instruktor pokazuje, jak zrobić to prawidłowo i jak ułożyć się w siodle. Dopiero kiedy nabędziesz te umiejętności, przyjdzie czas na pierwszą jazdę.

Pierwsza jazda konna odbywa się na lonży – koń chodzi po okręgu, trzymany na długiej lince (lonży) przez instruktora, a jeździec ćwiczy anglezowanie, czyli podnoszenie się i opadanie w siodle w rytm ruchu konia. Pierwszy raz na koniu może początkowo wydawać się trudny, ale przyjęcie odpowiedniej pozycji to klucz do utrzymania równowagi.

Kiedy utrzymanie się w siodle nie będzie stanowiło dla ciebie problemu, na kolejnych lekcjach przejdziesz do jazdy na ujeżdżalni i nauki powodowania koniem, czyli ruszania, zatrzymywania się i skręcania, a w końcu – do jazdy kłusem i stępem.

Źródło tekstu: https://horse-trade.pl/pierwsza-lekcja-jazdy-konnej