Jakie jest zastosowanie szalunków?

Szukasz szalunków Kraków? Skieruj się tutaj

Szalunki to to forma mająca charakter tymczasowy, którą w przeważającej liczbie przypadków wykonuje się z desek. Może ona być wykonana też z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna charakteryzującego się niższą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów metalowych, ale tego rodzaju działanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo właśnie tak w inny sposób nazywane są szalunki – powoduje, że mieszanka, która jest wylewana, uzyskuje pożądany kształt. Szalunki usuwa się dopiero po zastygnięciu mieszanki. Z pomocą szalunków można także solidnie wesprzeć zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka odpowiednio zastygnie.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszystkie konstrukcje z betonu robi się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który potem zostaje zalany właściwie dobranym betonem. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Układa się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki usuwane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka porządnie zwiąże. Na ogół niezbędne jest do tego od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonuje się chociażby w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu cokołów ogrodzeń oraz stropów z żelbetonu. Mają więc naprawdę duże zastosowanie, a budowa bez nich nie przebiegałaby tak szybko.

Szalunki – jakie elementy potrzebne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są również profesjonalne dźwigary oraz podpory. W wielu wypadkach zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. W takim wypadku wyjściem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który oferują firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w szalunki, a także sklejkę.

Kontakt z firmą:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]