Badania psychologiczne kierowców – poradnik

Jeżeli chcesz zamówić badania psychotechniczne Bielsko Biała, zajrzyj na www.bielskobadania.pl.

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają stwierdzić czy osoby badane mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Są one bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. Jak wyglądają badania i co konkretnie weryfikują? Jakie urządzenia wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – grupy osób badanych

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Do pierwszej należą osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii D. Do badań podchodzą też kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – część teoretyczna i aparaturowa

Badanie psychologiczne składa się z dwóch etapów. Na początku kandydaci podchodzą do części teoretycznej. Na tym etapie sprawdzana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, refleks, a także cechy charakteru czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Osoby badane muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Drugim etapem testów psychologicznych jest część praktyczna, która mierzy głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, miernik czasu reakcji i równoważnię. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, jak osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Kontakt z firmą:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]