Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy te metody terapii okazują się nieefektywne, stomatolog podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna dysponuje środkami i technologiami, które powodują, iż nawet bardzo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystycznego należą usunięcie fragmentów zębów (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi przeprowadza się, gdy stan zębów jest zły – przede wszystkim na skutek często powracających stanów zapalnych albo postępującej próchnicy. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentystycznego trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu. Teraz jednakże dostępne są środki, które kompletnie eliminują przykre doznania. Ponadto pacjenci, którzy przeraźliwie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.