Okna zabytkowe pod specjalną opieką

Dowiedz się, gdzie nabyć okna drewniane zabytkowe

Okna zabytkowe zwykle prezentują się dużo korzystniej niż te wytwarzane współcześnie i są wielką dekoracją obiektów. Względy wizualne to oczywiście ich nie jedyna zaleta, a na ich wartość w dużym stopniu wpływa także wiek. Tak jak pozostałe dobra zabytkowe, także okna powinny być konserwowane z poszanowaniem przepisów – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samemu z wykorzystaniem kupionych w sklepach materiałów. Jakimi cechami jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo wykonać te prace?

Jak odróżnić okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zwykle mają więcej zdobień niż współczesne. Nie są też otwierane od góry, a to powoduje, że niezbędne stają się lufciki, z użyciem których można wietrzyć mieszkanie. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – surowca, jaki posiada wiele atutów, jednak wymaga częstej konserwacji, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Z tego powodu tak istotne są uprawnienia specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Naprawa okien zabytkowych

Okna zabytkowe najczęściej mają budowę skrzynkową, a ta wymaga najwyższych kwalifikacji – ten typ okna charakteryzuje się bowiem zastosowaniem różnych, dziś już rzadko spotykanych, rozwiązań. W związku z tym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą remontować okien zabytkowych, kiedy nie zdobyli uprawnień zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez urząd ochrony zabytków – w przeciwnym razie zostaną na nich nałożone duże kary.

Kontakt z firmą:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]