Biopsja gruczołu krokowego – nie musisz się jej bać!

Biopsja fuzyjna w Krakowie. Zdobądź więcej szczegółów.

Stercz, inaczej prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina rozmiarem oraz postacią kasztan jadalny. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za wytwarzanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Kłopoty z prostatą objawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak ważka jest jej regularna kontrola. Daje to szansę zidentyfikowania przerostu bądź zapalenia tego gruczołu, a także odpowiednio wczesnego wykrycia niepokojących zmian rakowych. Warto podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno bagatelizować ryzyka jego możliwego powstania.

Kłopoty mikcją i erekcją – niepokojące objawy

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać urologa, szczególnie jeśli spostrzegli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. trudności w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, kłopoty z erekcją oraz wytryskiem, ale także krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. By natomiast mieć bezsporną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego – co trzeba o niej wiedzieć?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, wykonywana w warunkach szpitalnych, która dzięki zastosowaniu symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu korzysta się tylko z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem trwającym zwykle około pół godziny. Oprócz tego pacjent spędza również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, więc pełna procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym, więc pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona praktycznie bezbolesna. Pobrane wycinki gruczołu są następnie analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi mała krzepliwość krwi, alergia na niektóre leki i korzystanie z rozrusznika serca. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Kontakt z firmą:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]