Ortosoczewki

Ortokorekcja – modelowanie rogówki specjalnymi soczewkami

Czy korzystanie z okularów przy krótkowzroczności to konieczność? Tak, bowiem przy niewielkiej wadzie wzroku okulary mogą być niepotrzebne, o ile postanowimy wypróbować ortokorekcję.

Ortokorekcja jako alternatywa dla laserowej korekcji krótkowzroczności

Astygmatyzm oraz krótkowzroczność to problematyczne wady wzroku, które potrafią dostrzegalnie obniżyć jakość życia. Można je usunąć przy użyciu lasera, jednakże dużo osób nie decyduje się na taki zabieg z powodów braku środków finansowych albo po prostu z lęku przed laserem. Nie znaczy to natomiast, że są one definitywnie skazane na noszenie szkieł korekcyjnych i obserwowanie powolnego rozwijania się wady wzroku. Krótkowzroczność da się skorygować i spowolnić jej rozwój stosując ortokorekcję – bezpieczną, niechirurgiczną, i – co ważne – skuteczną metodę, która polega na korekcji kształtu rogówki podczas snu. Jak to przebiega? Gdy osoba, która włożyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki ortokorekcyjne oddziałują na nabłonek rogówki, korygując jej kształt poprzez odpowiednie jej wypłaszczenie i tym samym likwidują przyczynę krótkowzroczności. Wpływ działania szkieł ortokorekcyjnych jest dostrzegalny nierzadko nawet po pierwszej nocy od ich pierwszego założenia. Wypada jednak uwydatnić, iż nie jest to działanie permanentne jak po laserowej korekcji wzroku. Efekt podtrzymuje się wyłącznie przy cyklicznym korzystaniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, naturalnie, dokładnym przestrzeganiu zaleceń lekarza prowadzącego, bo w przeciwnym przypadku może dojść do powikłań. Modelowanie kształtu rogówki metodą ortokorekcji jest całkowicie odwracalne – po przerwaniu noszenia ortosoczewek rogówka wraca po pewnym czasie do swego poprzedniego kształtu.

Czy ortokorekcja jest dopuszczalna u dzieci?

Krótkowzroczność to wada, która dotyka osoby w różnym wieku, również najmłodszych. Dobrą wiadomością jest zatem to, iż soczewek ortokorekcyjnych mogą używać dzieci, które ukończyły 7 lat, dzięki czemu w ciągu dnia mogą cieszyć się pełną aktywnością, zupełnie jak ich koledzy bez wad wzroku. Wypada jednakże pamiętać, że ortokorekcja jest niewskazana przy krótkowzroczności przekraczającej -8 dioptrii. Kształt rogówki każdej osoby jest inny, dlatego soczewki stosowane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po sporządzeniu mapy rogówki oraz dokładnym zbadaniu jego wzroku. Istnieje kilka przeciwwskazań do korzystania z ortokorekcji, to m.in. zapalenie gałki ocznej czy choroby autoimmunologiczne.

Kontakt z firmą:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]