Praktyczne sposoby na szybkie zwalczenie przeziębienia

Jesienne wahania temperatur niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Na ogół męczy nas katar, ból gardła oraz kaszel. Żeby się im nie dać bez walki, zastosować się do kilku rad, które pomagają oddalić widmo choroby. Opisujemy kilka z nich.

Czym rozgrzać organizm?

Choroby atakują nasz ustrój zwykle wtedy, gdy temperatura ciała jest niższa o około 2 stopnie. W związku z tym warto rozgrzać organizm za pomocą gorącego prysznica czy napoju. Do herbaty można dołożyć plaster cytryny lub pomarańczy, które zawierają spore ilości witaminy C. Znakomitym dodatkiem jest też bogaty w przeciwzapalne substancje korzeń imbiru oraz szczypta cynamonu. By nadać napojom odrobiny słodyczy warto sięgnąć po sok z malin. Jeśli idzie o gorącą kąpiel, urozmaićmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. szałwiowego, pichtowego czy eukaliptusowego, co prócz tego wpłynie pozytywnie na udrożnienie dróg oddechowych.

Domowe syropy zwalczające przeziębienie

Źródłem wielu witamin są również cebula oraz czosnek. Na ich bazie produkuje się domowe mikstury przeciw przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z budżetowych i najszerzej rozpowszechnionych sposobów walki z chorobami. Jak go przyrządzić? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę i miód. Miksturę odstawia się na chwilę, by cebula puściła sok. Taki syrop trzeba pić w odstępach kilku godzin. Tak samo można postąpić z czosnkiem, który zawiera allicynę – substancja o działaniu przeciwbakteryjnych. W tym celu trzeba zmiażdżyć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny i dodać kapkę wody. Tak przygotowaną miksturę także powinno się spożywać parę razy w ciągu dnia.

Jak uśmierzyć drapanie w gardle?

Kiedy odczuwamy uczucie drapania w gardle, wypada wypróbować mieszankę miodu, masła i mleka. Rewelacyjnie sprawdza się ona jako nawilżacz gardła. W przypadku tego specyfiku powinno się mieć na uwadze, by mleko nie było wrzące, gdyż zniweluje to korzystne oddziaływanie miodu i masła. Dla złagodzenia podrażnień gardła zaleca się także picie szałwii w postaci herbaty oraz płukanie gardła wodą z solą.

Dlaczego należy chronić się przed przeziębieniem?

Nie bacząc na to, iż zwykłe przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego zaniedbanie może rozwinąć się nawet w zapalenie płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Pamiętajmy aczkolwiek, iż jeżeli objawy nasilają się to powinno się zapisać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu.