Zabiegi cross-linking i Topoguided – o leczeniu stożka rogówki

Solidna porcja informacji o Cross Linking. Przeczytaj koniecznie!

Keratoconus, inaczej stożek rogówki, to choroba, która w dużym stopniu utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia i może być przyczyną innych schorzeń oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne potrafią na szczęście zaradzić tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki nierzadko współistnieje z innymi chorobami oczu

Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który silnie skupia promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i posiada mnóstwo nocyceptorów, jest jednakże ukrwiona w niewielkim stopniu. Około drugiej i trzeciej dekady życia może ulec deformacji polegającej na ścieńczeniu i uwypukleniu w centralnej części. Dzieje się tak na skutek osłabienia tkanki, która, według niektórych teorii, ulega oddziaływaniu rodników. Stożek rogówki powoduje krótkowzroczność i miopię, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Pacjenci skarżą się także na pieczenie oczu, czasami występuje też widzenie podwójne. Keratoconus nierzadko współistnieje z innymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Na szczęście w dzisiejszych czasach możliwe jest skuteczne leczenie stożka rogówki. We początkowej fazie wada jest korygowana z użyciem szkieł korekcyjnych albo soczewek kontaktowych, z czasem natomiast potrzebne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – możliwe zabiegi

Korekta stożka rogówki może być prowadzona za pośrednictwem wielu technik. Dzisiaj najefektywniejszym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się również w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Najlepsze rezultaty przynoszą procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia korygowanie miopii lub niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po kilku miesiącach udać się na zabieg laserowy, który zupełnie usuwa wadę wzroku.

Kontakt z firmą:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]