Jak przewieźć kilka rowerów? O bagażniku na hak

Zobacz, gdzie kupić bagażnik na hak na 3 rowery.

Rozbudowa dróg rowerowych nie tylko w największych miastach, ale również w szeregu miejscowości turystycznych w Polsce i za granicą doprowadziła to tego, iż pakując się na urlop rozważamy, czy zabrać jeszcze rower. Jeżeli wyjeżdżamy w pojedynkę i nasz rower łatwo są się rozmontować, można po prostu wepchnąć go do bagażnika. Trudności pojawiają się, jeśli podróżujemy całą rodziną i musimy zapakować 2-3 rowery. W takim wypadku najlepiej jest skorzystać z platformy rowerowej na hak.

Uchwyt rowerowy a platforma rowerowa – najważniejsze różnice

Rowery można przewieźć na dachu auta, instalując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, albo na platformie rowerowej montowanej na haku. Oba sposoby pozwalają na przewóz nawet do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańsze, lecz mają również parę wad. Zamocowanie, a potem zdjęcie z nich roweru, bywa sporą uciążliwością zwłaszcza dla niewysokich osób. Oprócz tego ustawienie roweru na uchwytach dachowych zwiększa wysokość samochodu, i choć z reguły nie przeszkadza to w czasie przejazdu pod niskimi kładkami dla pieszych, mostami i bramami, to wpływa na sterowność pojazdu ze względu na to, iż silniej reaguje on na podmuchy wiatru. Z kolei platformy rowerowe montowane na hak przedłużają pojazdy, z tej przyczyny prowadzący je kierowcy powinni zachować większą ostrożność w czasie cofania i parkowania tyłem pojazdu. Jednoślady umieszczone na platformie nieraz także sterczą poza szerokość samochodu, co może utrudniać wymijanie innych aut na ciasnych ulicach.

Jaki bagażnik rowerowy na hak wybrać?

Postanawiając o kupnie platformy na rower na hak powinno się najpierw odpowiedzieć sobie na parę pytań. Nie jest to najtańszy zakup, toteż trzeba już na początku wiedzieć ile rowerów ostatecznie będziemy potrzebowali transportować. Bagażnik rowerowego uznanej firmy, przykładowo od Thule, będzie służył nam lata i jeżeli kupujemy go w celu zabrania go na rodzinne wypady, trzeba postawić na taki, na którym zmieścimy 3 czy też 4 rowery. Innym ważkim czynnikiem jest znajomość łącznej wagi rowerów – przed kupnem bagażnika należy zweryfikować czy udźwignie on obciążenie jakie chcemy na nim transportować. Dowiedzmy się też jak doczepiane są rowery do platformy na hak. Więcej mocowań trzymających jednoślad na miejscu zmniejsza szanse na jego obluzowanie się w czasie przewozu, grożące możliwym porysowaniem karoserii. W razie wątpliwości, jaki bagażnik na rower kupić, polecamy skonsultować się z przedstawicielem sklepu oferującego taki sprzęt.

Kontakt z firmą:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]