W sklepach konopnych, oprócz szeroko wykorzystywanych olejków z CBD, można nabyć również susz. Licznym klientom wygląd oraz nazwa tego wyrobu błyskawicznie kojarzy się z nielegalną substancją psychoaktywną. Jednakże susz konopny dostępny w handlu w Polsce, tak jak oleje, zawiera przede wszystkim CBD, ale nie THC (ilość tego związku – według obowiązujących regulacji – nie może wykraczać poza 0,2%).
Z jakich rodzajów konopi wytwarza się susz konopny?
Susz konopny powstaje z liści i kwiatów konopi, zatwierdzonych do oficjalnej uprawy. Do 2020 r. w naszym kraju zarejestrowanych zostało aż dziewięć rodzajów takich konopi przemysłowych (to między innymi Beniko, Tygra i Sofia), a sama ich uprawa cieszy się coraz intensywniejszym zainteresowaniem pośród polskich rolników, niejednokrotnie stając się istotnym źródłem ich dochodu.
Nad Wisłą konopie przemysłowe uprawia się na potrzeby kilku gałęzi przemysłu, m.in. chemicznego czy kosmetycznego, aczkolwiek podlega to państwowej regulacji, co znaczy, że rolnik albo przedsiębiorca postanawiający rozpocząć ich wysiew musi w pierwszej kolejności uzyskać odpowiednie zezwolenie z urzędu miasta bądź gminy. Ponadto, przetwarzanie konopi włóknistych możliwe jest jedynie za zezwoleniem właściwego miejscowo marszałka województwa. Atutem konopi włóknistych jest to, że można hodować je na uprawach outdoorowych, jak i wewnętrznych (indoor), ale również i na integrujących oba te sposoby uprawach szklarniowych.
Gdzie odnaleźć rzetelne informacje o suszu konopnym?
Czemu wytwarzanie suszu konopnego staje się modna w Polsce? Liście i kwiaty konopi przemysłowych, z których produkuje się susz konopny, zawierają nie tylko liczne kannabinoidy (CBDV czy CBDa), ale także olejki eteryczne (jak np. Mircen i Limonen), które dają poszczególnym ich odmianom mocno wyczuwalny, niepowtarzalny zapach. Terpeny znajdujące się w kwiatach konopi włóknistych wykorzystywane są w licznych produktach spożywczych i kosmetycznych.
Ogólnie uznaje się, iż kannabinoidy mają ogromne oddziaływanie na samopoczucie człowieka, a za sprawą tego, że nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je zawiera, można wykorzystać jako dodatek do terapii wspomagający walkę z zapaleniem stawów, stresem , bólem głowy bądź niektórymi chorobami układu nerwowego, jak przykładowo choroba Huntingtona. Dużo danych o wpływie, jak również dawkowaniu tych substancji, można przeczytać m.in. w opracowaniach naukowych zgromadzonych w internetowej bibliotece Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH).