Hobby dla każdego – banknoty kolekcjonerskie

Jeśli szukasz banknotów polskich kolekcjonerskich, koniecznie odwiedź ten adres.

Kiedy słyszymy o kolekcjonowaniu, jednym z najszybszych skojarzeń obok zbierania znaczków oraz orderów jest zbieranie monet. Jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, które budzą zainteresowanie zbieraczy. W połowie ubiegłego wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i innych kwitów bankowych.

Banknoty – od wieków fascynują drobiazgowym wzornictwem

Pierwowzory papierowych środków płatniczych nie powstały na terenie Europy, lecz w Chinach. Pierwotna ich wersja, zbliżona w swojej funkcji raczej do teraźniejszych weksli, sporządzona była ze skóry i pojawiła się ponad 2100 lat temu w czasie rządów Dynastii Han. Banknoty w formie jaką znamy dzisiaj formowały się z kolei od VII do XII w. w czasie rządów Dynastii Tang i Dynastii Song. Były one udogodnieniem dla kupców, gdyż zwalniały ich od przymusu podróżowania na dalekie dystanse z dodatkowym ciężarem w formie metalowych monet. Europejczycy pierwszy raz usłyszeli o papierowych środkach pieniężnych z opowieści znanych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Marco Polo, jednakże w państwach europejskich zaczęto je stosować w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z upływem lat tę formę płatności zaakceptowano wszędzie. Dopiero w XXI w. gotówka jest usuwana na boczny tor przez coraz bardziej wszechstronną bankowość elektroniczną. Być może wzięło się coraz szersze zamiłowanie do banknotów jako przedmiotów kolekcjonerskich, bo nie tylko niosą one ze sobą walory historyczne, ale również artystyczną – od stuleci bowiem budzą uznanie misternym wzornictwem.

Banknoty kolekcjonerskie – emitowane w limitowanym nakładzie

Osoby kolekcjonujące banknoty, tak jak nimizmatycy, zbierają zazwyczaj banknoty obiegowe ze wszystkich państw świata. Są one stosunkowo łatwo dostępne, jednakże koszt ich kupna bywa ogromny – to zależne jest od ich stanu zachowania oraz roku druku. Oddzielnym rodzajem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w limitowanym nakładzie, przede wszystkim celem upamiętnienia wybitnych postaci z kręgu nauki, kultury oraz polityki bądź znaczących zdarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 i 50 zł emituje Narodowy Bank Polski. Upamiętniają one m.in. 90 lat odzyskania przez Polskę niepodległości (banknot 10 zł) czy 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej nominał 20 zł). Ciekawostką jest, że poza znakomitymi motywami graficznymi, banknoty kolekcjonerskie mają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, przykładowo efekty kątowe, mikrodruki i nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby.

Kontakt z firmą:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]