Jaki bagażnik samochodowy na rower wybrać?

Planowanie wyjazdów rowerowych będzie dużo łatwiejsze, jeśli nasze auto wyposażymy w bagażnik przystosowany do przewożenia jednośladów. Jaki bagażnik samochodowy na rower wybrać? Czym cechują się ich poszczególne rodzaje?

Weekend spędzony na rowerach? To zwykle świetny pomysł – taka wycieczka nie wymaga dużych nakładów finansowych, a trasę można z łatwością dostosować do upodobań oraz możliwości uczestników. Kiedy jednak pokonacie już wszystkie szlaki w okolicy waszego domu, zaczynacie myśleć o wypadach w dalsze regiony. Tu niestety pojawia się problem, bo do takich podróży potrzebujecie dużo więcej czasu niż dotychczas.

Zamiast całą trasę pokonywać rowerami, możecie jednak dotrzeć na miejsce samochodem, a najbardziej urokliwe szlaki pokonać na dwóch kółkach. Do realizacji takiego plan niezbędny okaże się dobry bagażnik, dzięki któremu wygodnie i – co najważniejsze – bezpiecznie dowieziecie do celu wasze jednoślady.

Bagażnik dachowy na rowery

Najpopularniejszy typ to bagażnik dachowy na rowery. Na rynku dostępne są najróżniejsze modele, pozwalające na montaż od jednego do nawet czterech jednośladów. Zaletami takich bagażników są przede wszystkim stosunkowo niska cena oraz dobra dostępność.

Mają one jednak także wady. Najpoważniejsza to fakt, że znacznie zwiększają wysokość auta. Ma to kluczowe znaczenie, jeśli trasa waszej podróży wieść będzie przez tunele, nisko prowadzone mosty, wiadukty lub drogi, nad którymi wiszą konary drzew. Ostrożność należy zachować też podczas jazdy w dużym wietrze. Poza tym niskim osobom lub właścicielom cięższych rowerów trudno będzie umieścić je na dachu i odpowiednio zabezpieczyć.

Bagażnik na tylną klapę

Tych wad nie posiadają bagażniki mocowane na tylnej klapie. Jednak i one nie są pozbawione słabszych stron. Po pierwsze, nie mogą być stosowane w samochodach z nadwoziem typu sedan. Decydując się na bagażnik rowerowy mocowany na tylnej klapie musimy też pamiętać, że przesuwa on środek ciężkości w kierunku tyłu pojazdu – dotyczy to zwłaszcza modeli, które pozwalają przewieźć kilka jednośladów. To wymaga wzmożonej uwagi podczas prowadzenia i przyzwyczajenia się do tego, że auto będzie nieco inaczej zachowywało się na drodze.

Jaki bagażnik samochodowy na rower?

Odpowiedź na to, jaki bagażnik samochodowy na rower wybrać nie jest łatwa, ale jeden typ wypada na tle konkurencyjnych rozwiązań szczególnie korzystnie. Chodzi o modele montowane na haku holowniczym. Pod względem zmiany właściwości jezdnych nie różnią się wprawdzie od bagażników na klapę, jednak zapewniają pełne bezpieczeństwo i dostępne są dla właścicieli aut z różnymi typami nadwoziami.

Bagażniki rowerowe na hak, umożliwiające przewóz kilku rowerów, mają postać dość masywnych platform i cechują się sporą wagą. Dlatego, by uniknąć problemów z prowadzeniem, powinni decydować się na nie wyłącznie właściciele większych samochodów – minivanów lub SUV-ów.

Źródło tekstu: https://porady.ebagaznik.pl/jaki-bagaznik-samochodowy-na-rower-wybrac/