Literatura kryminalna – książki tworzą lepszy klimat niż serial i film

Jeśli szukasz książek kryminalnych, koniecznie wejdź na www.motyleksiazkowe.pl/68-kryminal-sensacja-thriller-horror.

Znacząca rzesza osób interesuje się przerażającymi opowieściami. Niektórzy gustują w historiach z pogranicza makabry, inni chcą zagłębiać się w dalekie zakamarki złożonych umysłów bestialskich kryminalistów i psychopatycznych morderców. W ogromie platform streamingowych i podcastów, na których udostępnionych są tysiące produkcji opowiadających odbiorcom prawdziwe oraz zmyślone historie, w dalszym ciągu jedną z najprzyjemniejszych metod ich doświadczenia są thrillery i książki kryminalne.

Książki kryminalne i thrillery – dlaczego lubimy odczuwać strach?

Miłośnik thrillerów i kryminałów z miejsca powie, iż chodzi o silny przypływ adrenaliny. Oglądając czy czytając horrory chcemy przez kilka godzin dać się ponieść silnemu odczuciu niepokoju, którego mało kiedy doznaje się na co dzień. Współcześnie nie ma dla człowieka w naturalnym środowisku śmiertelnych zagrożeń, a jeżeli już coś nas stresuje to z reguły problemy zdrowotne, niestabilność finansowa albo praca. Jeśli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których organizm wytwarza w dużych ilościach adrenalinę, innymi słowy hormon stresu i przetrwania. A właśnie poczucie lęku uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. Nie bez powodu bajki Andersena i braci Grimm mają na ogół tak niepokojący i makabryczny charakter – tak baśnie te ujawniały dzieciom niebezpieczeństwa codziennego życia, informując je jednocześnie, iż dobro nie zawsze zwycięża.

Książki thrillery lepiej budują klimat niż ich serialowe ekranizacje

XXI wiek to okres błyskawicznej rozrywki. Odbiorcy, o ile wyłuskają na nią kilka godzin, szukają mini serialu albo filmu na wieczór, którego oglądanie zajmie maksymalnie parę godzin. Pasjonaci mrocznych thrillerów i kryminałów są właściwie rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które dostępne są na darmowych oraz płatnych platformach VOD. Co godne zaakcentowania, częstokroć te seriale i filmy to ekranizacje popularnych książek, lecz jest im daleko do pierwowzoru i ich obejrzenie nie daje takiej frajdy jak czytanie oryginału. Książkę, szczególnie powieść kryminalną czy thriller, konsumuje się w odmienny sposób aniżeli serial fabularny – wolniej, a więc z większą atencją. W książce każda rozmowa, deskrypcja bądź postać (także ta ostatniego planu) ma wpływ na budowanie klimatu snutej opowieści. Niepokój wyzwalany jest u odbiorcy z reguły stopniowo, lecz umożliwia to skrupulatniejszą analizę zaprezentowanych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeżeli zatem kochasz czytać i znajdujesz na to chwilę, daj się nastraszyć horrorom, literaturze kryminalnej oraz thrillerom.

Kontakt z firmą:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa