Pierścionki zaręczynowe – skąd wywodzi się ta tradycja?

Więcej o pierścionkach zaręczynowych Kraków na http://tinyurl.com/sex7f3j

Gdy spotkasz kobietę, z którą zechcesz spędzić całe życie, prędzej czy później podejmiesz decyzję o małżeństwie. Najpierw jednak ma miejsce ta wymarzona przez mnóstwo pań chwila – oświadczyny, na które będzie Ci potrzebny pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – zwyczaj od wielu stuleci

Podarowanie kobiecie pierścionka to niezwykle stary obyczaj, sięgający Starożytnego Egiptu. Pierścionki są w kształcie okręgu, który symbolizuje nieskończoność. Zgodnie z tradycją nosi się je na czwartym palcu lewej ręki, zwanym skądinąd “palcem obrączkowym”, co wynika z wiary, iż od tego palca prowadzi żyła prowadząca prosto do serca, określana jako “vena amoris”. Powszechnie uważa się, iż rytuał przekazywania pierścionków zaręczynowych na Stary Kontynent sprowadzili Grecy. Początkowo sporządzano je ze skóry, z łodyg konopi, a także kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie wykorzystali do ich wyrobu metali, przede wszystkim żelaza. Cennymi pierścieniami ze złota lub srebra obdarowywano jedynie wówczas, kiedy mężowie chcieli zaprezentować swoje pełne zaufanie do przyszłej żony. Współcześnie pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z platyną, drogimi kamieniami i złotem, tymczasem materiały te faktycznie szeroko stosuje się do ich wytwarzania dopiero od paru wieków, natomiast duży przyrost ich uznania daje się zauważyć w XX w.

Złoto, kamienie szlachetne, a nawet drewno – współczesne pierścionki zaręczynowe

Oczywiście wymarzona biżuteria na oświadczyny to platynowy pierścionek z pokaźnym brylantem, jednak potencjał dowolnego zestawiania różnych kamieni i metali jest szeroki. Nie licząc diamentów wykorzystuje się tanzanit, topaz bądź rubin. Niektórzy wybierają mniej drogocenne metale, jak stal damasceńską, tytan, srebro, jak również drewno, jednakże wciąż na rynku przeważają pierścionki wykonane z platyny i rozmaitych typów złota (żółtego, białego i czerwonego).
Ile powinniśmy wydać na pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n popularne było opinia, że narzeczony winien wydać na niego co najmniej dwie miesięczne pensje. Koszt zakupu zależny jest od kilku elementów: ilości karatów, użytego kamienia, surowca czy designu, toteż każdy znajdzie elegancki, oryginalny pierścionek na swoją kieszeń. Miejmy jednak na uwadze, iż pierścionek zaręczynowy jest przede wszystkim symbolem miłości oraz zaangażowania, więc jego cena ma drugoplanowe znaczenie. Ważne jest to, czy spodoba się naszej wybrance.

Kontakt z firmą:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]