obrączki ślubne kraków

Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest wyjątkowo poruszającym dniem życia. Ceremonia ta wiąże młodą parę do końca życia, a symbolem ich uczucia, wierności i oddania są obrączki, które zakładają sobie nawzajem na palce.

Obrączki – nie zawsze na prawym palcu serdecznym

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, więc ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu obdarowanie żony pierścionkiem stało się częścią sakramentu ślubu. Niedużo osób wie natomiast, iż panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę kilkaset lat później. Już uprzednio bywały sytuacje, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy odjeżdżali na wojnę, niemniej jednak tradycja ta spopularyzowała się dopiero w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, że w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której ma obowiązek być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jednak w innych krajach, jak na przykład we Włoszech, w Szwecji, na Słowenii albo w Wielkiej Brytanii, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie podług niegdysiejszych zabobonów biegnie “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, pary wybierają oraz przymierzają obrączki ślubne wspólnie, aczkolwiek zwyczaj wskazuje, iż kobieta nie powinna finansować ich zakupu, gdyż jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – kiedyś ze stali, obecnie ze złota bądź platyny

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej stonowanym designem. Na przestrzeni wieków sporządzano je z najrozmaitszych surowców, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub mosiądz), które symbolizowały moc miłości. Współcześnie do ich wykonania stosuje się z reguły platynę oraz złoto, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Rzecz jasna, są one także częstokroć ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najchętniej nabywane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch gatunków złota (przykładowo tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają również często w swojej ofercie ich grawerowanie. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu lub ważny dla małżonków cytat.

Kontakt z firmą:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]